سبد خرید شما
Fa   En

برای شما

پشتیبانی

تماس با پشتیبانی

شبکه های مجازی

  • اینستاگرام
  • تلگرام
  • ایتا

WHO فهرست جدیدی از تشخیص های ضروری را منتشر کرد

سازمان جهانی بهداشت (WHO) فهرست تشخیصی ضروری 2023 (EDL) خود را منتشر کرده است. گنجاندن سه آزمایش برای ویروس هپاتیت E (HEV) و دیابت از جمله آزمایش سریع برای کمک به تشخیص و نظارت عفونت است که سازمان بهداشت جهانی آن را در نظر گرفته است.

هپاتیت E در سراسر جهان هم به صورت شیوع و هم به صورت موارد پراکنده رخ می دهد. در حالی که اکثر افراد به طور کامل بهبود می یابند، بخش کوچکی (تا 4٪) دچار نارسایی حاد کبدی می شوند که در زنان باردار بیشتر است (میزان مرگ و میر 19.3-63.6٪). عفونت هپاتیت E کمتر گزارش شده است و افزودن این تشخیص ها به دولت ها برای مدیریت شیوع بیماری کمک می کند.

دیابت یک بیماری مزمن است که باعث مرگ 1.5 میلیون نفر در سال 2019 می شود و شیوع بیماری و تأثیر آن در کشورهای با درآمد متوسط پایین تر است. عواقب بیماری را می توان با رژیم غذایی، فعالیت بدنی، دارو و نظارت منظم گلوکز به تاخیر انداخت. گنجاندن دستگاه‌های آزمایش گلوکز شخصی در فهرست تشخیص‌های ضروری می‌تواند منجر به مدیریت بهتر بیماری و کاهش پیامدهای منفی شود.

بیشتر بخوانید:تست‌های NIPT پیشرفته‌تر

دکتر تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیر کل WHO گفت: «توسعه سریع و استقرار جهانی دستگاه‌های تشخیصی در اوایل همه‌گیری کووید-19 برای ردیابی شیوع ویروس، شناسایی، جداسازی و درمان افراد آلوده و محافظت از افراد در معرض خطر حیاتی بود.»، «فهرست تشخیصی ضروری WHO ابزاری حیاتی است که توصیه‌های مبتنی بر شواهد را به کشورها می‌دهد تا تصمیمات محلی را هدایت کنند تا اطمینان حاصل شود که مهم‌ترین و قابل اعتمادترین تشخیص‌ها در دسترس کارکنان بهداشتی و بیماران است.»

برای فهرست تشخیصی اساسی 2023، گروه متخصصان مشاوره استراتژیک سازمان جهانی بهداشت در زمینه تشخیص آزمایشگاهی (SAGE IVD) 12 برنامه کاربردی را بررسی کرد و افزودن هشت مورد در IVD و چندین ویرایش را به تست‌های EDL فهرست شده قبلی، از جمله IVD برای سل، HIV و دیابت توصیه کرد.

فهرست تشخیصی ضروری که هر دو سال یک بار به روز می شود، برای حمایت از توسعه سیاست تشخیص ملی در شرایط آزمایشگاهی و بهبود دسترسی به تست IVD و خدمات آزمایشگاهی بالینی در نظر گرفته شده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Fa En