سبد خرید شما
Fa   En

برای شما

پشتیبانی

تماس با پشتیبانی

شبکه های مجازی

  • اینستاگرام
  • تلگرام
  • ایتا

ایمنواسی

روش تست ایمونواسی چیست؟

محصولات تست ایمونواسی از یک مولکول آنتی بادی برای تشخیص و تعیین کمیت یک ماده در نمونه آزمایشی استفاده می شود. این محصولات آزمایشی اتصال خاص یک مولکول آنتی‌بادی را با یک ترکیب شیمی تشخیص می دهند که پس از شناسایی اطلاعات مورد تزیه و تحلیل قرار می گیرند.

دستگاه آنالایزر ایمونواسی. برای تشخیص انواع بیماری‌ها که معمولا آزمایش‌های مارکرهای سرطانی، بیماری های خودایمنی، تست های هورمونی، عفونی و آنالیز قلب است انجام می شود.

 انواع ایمونواسی چیست؟

پنج نوع ایمونواسی، ایمونواسی آنزیمی EIA، رادیو ایمونواسی RIA، فلوروایمونواسی FIA، ایمونواسی شیمی لومینسانس CLIA و ایمونواسی شمارشی CIA، به طور کلی استفاده می شود.

رادیوایمونواسی RIA

رادیوایمونواسی از رادیوایزوتوپ به عنوان برچسب برای تعیین کمیت هورمون ها، داروها و آنتی ژن های ویروسی استفاده می کند. یک غلظت شناخته شده از آنتی ژن نشاندار شده رادیویی با غلظت ثابتی از آنتی بادی خاص برای آن آنتی ژن انکوبه می شود. این کمپلکس آنتی ژن-آنتی بادی نشاندار شده با یک نمونه بیولوژیکی حاوی غلظت ناشناخته ای از همان آنتی ژن مخلوط می شود.

اصولاً اگر غلظت آنتی ژن نمونه بیشتر از آنتی ژن نشاندار شده رادیویی باشد، آنتی ژن نمونه با جایگزینی آنتی ژن نشاندار شده رادیویی تعداد محدودی از محل های اتصال آنتی بادی را متصل می کند. در مرحله بعد، رادیواکتیویته این آنتی ژن های نشاندار رادیویی آزاد (که به آنتی بادی متصل نیستند) اندازه گیری می شود. که با غلظت آنتی ژن نشاندار نشده موجود در نمونه بیولوژیکی رابطه مستقیم دارد.

سنجش ایمونوسوربنت مرتبط با آنزیم ELISA

در ELISA، یک آنزیم به آنتی بادی متصل می شود که به طور خاص علیه یک آنتی ژن مورد نظر ایجاد شده است.

نمونه های بیولوژیکی حاوی آنتی ژن هدف مجاز به اتصال آنتی بادی نشاندار شده با آنزیم هستند و واکنش با استفاده از یک بستر مخصوص آنزیم که به مخلوط واکنش اضافه می شود، مشاهده می شود. سوبسترای خاص آنزیم به آنزیم متصل به آنتی بادی متصل می شود و محصول رنگی تولید می کند که می تواند با استفاده از تکنیک های تصویربرداری کروموژنیک یا نورتابی شیمیایی تشخیص داده شود.

ELISA دارای ویژگی و حساسیت بالایی است، بنابراین اغلب برای غربالگری آنتی بادی ها یا داروها با توان بالا استفاده می شود.

فلوروایمونواسی

پروب های فلورسنت برای برچسب گذاری آنتی بادی ها استفاده می شود. نمونه های بیولوژیکی حاوی آنتی ژن مورد نظر با یک آنتی بادی نشاندار شده با فلورسنت انکوبه می شوند. شدت فلورسانس کمپلکس آنتی ژن-آنتی بادی به دست آمده برای تعیین کمیت آنتی ژن هدف اندازه گیری می شود.

بیشتر بخوانید:چالش‌های آینده در تشخیص غیر تهاجمی پیش از تولد (NIPT)

ایمونواسی های شیمی لومینسانس

مولکول های درخشنده هنگامی که از حالت برانگیخته به حالت پایه باز می گردند، نور مرئی یا نزدیک به مرئی (لومینسانس) ساطع می کنند که می تواند توسط دستگاه های اندازه گیری سیگنال شب تاب تشخیص داده شود.

در ایمونواسی شیمی لومینسانس، نشانگرهای لومینوفور، مانند استرهای آکریدینیوم، می توانند به طور مستقیم مورد استفاده قرار گیرند.

مزیت اصلی این روش این است که بازخوانی را می توان با استفاده از تقویت کننده ها افزایش داد، که اجازه می دهد واکنش برای مدت طولانی تری بدون کاهش شدت سیگنال ادامه یابد.

شمارش ایمونواسی

ایمونواسی های شمارش از فناوری شمارش ذرات استفاده می کنند. دانه های پلی استایرن (ذرات لاتکس) با آنتی بادی های مخصوص یک آنتی ژن مورد نظر پوشیده شده اند. هنگامی که با یک نمونه بیولوژیکی حاوی آنتی ژن هدف انکوبه می شوند، این دانه ها کمپلکس های ایمنی را تشکیل می دهند که توده های قابل مشاهده دیده می شود. (آگلوتیناسیون).

بسته به غلظت آنتی ژن هدف، برخی از سلول ها بدون اتصال باقی می‌مانند و می‌توان آنها را با استفاده از شمارنده سلولی شمارش کرد. تعداد سلول های غیر متصل به طور معکوس نشان دهنده غلظت آنتی ژن هدف است.

رایج ترین نوع ایمونواسی چیست؟

روش‌های ایمونوسوربنت مرتبط با آنزیم ELISA  مسلماً رایج‌ترین و محبوب‌ترین فناوری ایمونواسی( کمی) هستند. این نوع ایمونواسی از میکروپلیت های ELISA برای بی حرکت کردن آنتی ژن یا آنتی بادی هدف، اتصال با آنالیت هدفمند و اندازه گیری سیگنال منتشر شده استفاده می کند.

PCR در ایمونواسی چیست؟

Immuno-PCR: ایمونواسی فوق حساس برای بیومولکولی …

در سال 1992، سانو و همکاران. یک تکنیک جدید به نام واکنش زنجیره ای ایمونو پلیمراز (که معمولا به عنوان ایمونو-PCR یا IPCR نامیده می شود) ایجاد کردند که در آن آنزیم تشخیص در ELISA را با یک DNA گزارشگر بیوتینیله که از طریق استرپتاویدین به مجموعه آنتی ژن-آنتی بادی متصل شده بود، جایگزین کردند. شناسایی -پروتئین A فیوژن.

چهار کاربرد ایمونواسی چیست؟

ایمونواسی در زمینه های مختلفی از جمله تشخیص های زیست پزشکی، محیط زیست، پروتئومیکس، داروها ، آزمایش سمیت مواد غذایی، کشاورزی و تحقیقات بنیادی بیولوژیکی کاربرد دارد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Fa En