سبد خرید شما
Fa   En

برای شما

پشتیبانی

تماس با پشتیبانی

شبکه های مجازی

  • اینستاگرام
  • تلگرام
  • ایتا

واکسیناسیون HPV: استراتژی کمتر استفاده شده برای پیشگیری از سرطان

بار و اهمیت HPV

تأثیر رفتارهای بهداشتی خاص در ایجاد سرطان، مانند نوشیدن الکل، سیگار کشیدن و قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آفتاب و سایر تابش‌ها، به خوبی شناخته شده است. اما در میان عموم مردم کمتر شناخته شده است که بخش مهمی از بار جهانی سرطان به عوامل عفونی از جمله ویروس‌ها، باکتری‌ها و انگل‌ها مربوط می‌شود. میلیون‌ها سرطان در سراسر جهان سالانه توسط عوامل عفونی مانند ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)، ویروس هپاتیت B، ویروس هپاتیت C، هلیکوباکتر پیلوری و ویروس اپشتین-بار ایجاد می‌شوند. در میان عفونت‌هایی که باعث سرطان می‌شوند، HPV بیشترین اهمیت را دارد.

HPV شایع‌ترین عفونت منتقل شونده از طریق تماس جنسی در سراسر جهان است. اکثر افراد فعال جنسی در طول عمر خود به HPV مبتلا می‌شوند (حدود 80-75٪). در حالی که بیشتر عفونت‌های HPV (70-90٪) بدون علائم هستند و به خودی خود در عرض 1-2 سال برطرف می‌شوند، عفونت‌های پایدار (یا عفونت‌های مجدد متعدد) می‌توانند منجر به بیماری و مرگ و میر شوند. تقریباً 200 ژنوتیپ مختلف از HPV وجود دارد که بیش از 20 نوع آن به عنوان کارسینوژن‌های شناخته شده یا احتمالی معرفی شده‌اند.

2. واکسیناسیون به عنوان ابزاری برای پیشگیری از سرطان

سرطان‌های ناشی از HPV به طور عمده قابل پیشگیری هستند. با توجه به بار جهانی HPV، پیشگیری اولیه و ثانویه اهمیت دارد. در حالی که غربالگری پاپ اسمیر و تست DNA HPV برای تشخیص سرطان‌های دهانه رحم در مراحل اولیه در دسترس هستند (روش‌های پیشگیری ثانویه از سرطان)، هیچ روش غربالگری قابل مقایسه‌ای برای عفونت‌های HPV در سایر سرطان‌ها، از جمله سرطان‌های سر و گردن، وجود ندارد. تلاش‌های اولیه برای غربالگری سایر بدخیمی‌ها نیاز به تحقیقات بیشتری برای بهبود تشخیص زودهنگام HPV دارد، اما این امر به ویژه با توجه به نادر بودن این سرطان‌ها و ضایعات پیش‌سرطانی ناشناخته تا به امروز چالش‌برانگیز است. با این حال، پیشگیری اولیه از طریق واکسیناسیون HPV در دسترس است و تخمین زده می‌شود که این واکسن‌ها پتانسیل جلوگیری از 70٪ تا 90٪ از تمام سرطان‌های مرتبط با HPV را دارند.

از سال 2007، چهار واکسن پیشگیرانه (یعنی پیشگیرانه) برای محافظت در برابر عفونت‌های HPV آینده توسعه یافته‌اند، به طور خاص شامل واکسن‌های Gardasil، Cervarix، Gardasil 9 و Cecolin (جدول 1). از آنجایی که واکسن‌ها می‌توانند از عفونت HPV پیشگیری کنند اما نمی‌توانند عفونت‌های موجود را درمان کنند، واکسن‌ها عمدتاً برای افراد جوان‌تر قبل از احتمال قرار گرفتن در معرض HPV توصیه می‌شوند. واکسن‌ها از نظر تعداد سویه‌های HPV که هدف قرار می‌دهند متفاوت هستند. بنابراین، همه سرطان‌های مرتبط با HPV از طریق این واکسن‌های موجود قابل پیشگیری نیستند. با پیشرفت فناوری واکسن، انتظار می‌رود واکسن‌های جدید HPV معرفی و در برنامه‌های ایمن‌سازی گنجانده شوند که قادر به ارائه حفاظت اضافی خواهند بود. به طور خاص، واکسن‌های درمانی HPV برای سرطان سر و گردن در حال تحقیق هستند و کارآزمایی‌های بالینی در حال انجام واکنش ایمنی مثبت به واکسن‌ها را یافته‌اند.

جدول 1. واکسن‌های موجود برای پیشگیری از سرطان‌های مرتبط با HPV

نام تجاری Gardasil Cervarix Gardasil 9 Cecolin
توسعه‌دهنده Merck Glaxo SmithKline Merck Xiamen Innovax Biotech
تاریخ مجوز 2006 2007 2014 2020*
نوع واکسن Quadrivalent Bivalent Nonavalent Bivalent
سویه‌های هدف HPV 6/11/16/18 16/18 6/11/16/18/31/33/45/52/58 16/18
  • در چین در سال 2020 مجوز داده شده و در حال بررسی توسط سازمان بهداشت جهانی است.

3. استفاده کمتر از واکسیناسیون HPV

علیرغم فواید واکسیناسیون HPV، پوشش جهانی واکسن هنوز به اهداف مورد نیاز برای ایجاد مصونیت گله‌ای نرسیده است. مدل‌ها پیش‌بینی می‌کنند که حذف عفونت‌های HPV نیاز به نرخ‌های واکسیناسیون جهانی 80٪ دارد و استراتژی حذف سرطان دهانه رحم سازمان بهداشت جهانی هدف دارد که تا سال 2030 واکسیناسیون HPV را به 90٪ از همه دختران نوجوان افزایش دهد. با این حال، در سال 2020، نرخ‌های تکمیل واکسن در مناطق سازمان بهداشت جهانی به طور میانگین بین 29٪ تا 60٪ متغیر بوده است. نرخ‌ها بسته به کشور متفاوت است. برای مثال، در برخی کشورهای با درآمد بالا، مانند استرالیا و بریتانیا، برنامه‌های مبتنی بر مدرسه به 70٪ تا 80٪ از دختران برای دوز نهایی رسیده‌اند. با این حال، در دیگر کشورهای با درآمد بالا، مانند فرانسه، پوشش به 50٪ نرسیده است. پوشش واکسن HPV همچنین کمتر از سایر واکسن‌های روتین در کودکان خردسال است. در برخی کشورهایی که واکسیناسیون بدون توجه به جنسیت در دسترس است، تعداد کمتری از پسران نسبت به دختران واکسن HPV دریافت کرده‌اند و این امر می‌تواند پیامدهای منفی برای پیشگیری از سرطان‌های سر و گردن مرتبط با HPV داشته باشد.

4. عوامل مؤثر برای دستیابی به پوشش بالای جهانی واکسن HPV

برای درک بهتر عوامل مؤثر بر دستیابی به پوشش دهی واکسن، سازمان بهداشت جهانی “گروه کاری اندازه‌گیری عوامل رفتاری و اجتماعی واکسیناسیون” (BeSD) را در سال 2018 تأسیس کرد. این گروه که شامل کارشناسان بهداشت جهانی است، چارچوب BeSD را برای جمع‌آوری و استفاده سیستماتیک از داده‌های عوامل رفتاری و اجتماعی مربوط به مصرف واکسن توسعه دادند. این چارچوب شامل چهار حوزه است که به عنوان عوامل مؤثر قابل تعدیل بر مصرف واکسن محسوب می‌شوند: مسائل عملی، انگیزه، فرآیندهای اجتماعی و فکر و احساس.

4.1. مسائل عملی

مسائل عملی بر واکسیناسیون HPV تأثیر می‌گذارند، مانند در دسترس بودن و قابلیت دسترسی واکسن. یکی از چالش‌ها، در دسترس بودن واکسن در برنامه‌های ملی ایمن‌سازی است. تا مارس 2022، تنها 117 کشور از 194 کشور عضو سازمان بهداشت جهانی (یعنی 60٪) واکسیناسیون HPV را برای دختران در برنامه‌های ملی ایمن‌سازی خود معرفی کرده‌اند و از سال 2013، تنها 38 کشور پسران را نیز شامل کرده‌اند (20٪). کشورهای با درآمد پایین و متوسط ​​در معرفی واکسیناسیون HPV در برنامه‌های ملی خود به سرعت کمتری نسبت به کشورهای با درآمد بالا عمل کرده‌اند که این امر نشان‌دهنده و تقویت‌کننده نابرابری‌های جهانی در بروز و مرگ و میر ناشی از سرطان مرتبط با HPV است. همچنین محدودیت‌هایی در زمینه مقرون به صرفه بودن واکسن‌های HPV وجود دارد، به ویژه در کشورهای با درآمد پایین و متوسط ​​که از حمایت Gavi، اتحاد واکسن، یک همکاری جهانی بهداشت که به تحویل واکسن کمک می‌کند، برخوردار نیستند. این امر مباحثی را مشابه با واکسن‌های COVID-19 در مورد تضاد بین اولویت‌های ملی در کشورهای با درآمد بالا برای ارائه برنامه‌های واکسیناسیون گسترده به منظور حفاظت از جمعیت خود (مانند ارائه واکسن‌های HPV به پسران یا ارائه واکسن‌های COVID-19 به کودکان خردسال) و دستیابی به اهداف جهانی ایمن‌سازی برای حفاظت از جمعیت‌های در معرض بیشترین خطر ایجاد کرده است.

کمبودهای جهانی واکسن‌های HPV بر توانایی برخی برنامه‌ها در تحویل واکسن‌ها تأثیر گذاشته است. علاوه بر این، مشابه با سایر ایمن‌سازی‌های روتین، واکسیناسیون HPV توسط اختلالات برنامه‌ها به دلیل همه‌گیری COVID-19 تحت تأثیر قرار گرفته است. برای مثال، در انگلستان، واکسیناسیون HPV در سال 2020-2021 نسبت به سال 2019-2020 افزایش یافته بود، اما هنوز به نرخ‌های پیش از همه‌گیری به طور مداوم نرسیده بود و افرادی که واکسیناسیون HPV را از دست داده بودند تا سال 2021 جبران نشده بودند. اثرات طولانی مدت این جمعیت واکسینه نشده بسیار گسترده است و بهبودی سریع برای جلوگیری از بار اضافی سرطان در آینده بسیار حیاتی است.

کودکان و نوجوانان مدرسه‌ای اغلب برای برنامه‌های ایمن‌سازی دشوارتر دسترس هستند (در مقایسه با واکسیناسیون کودکان خردسال) و نیاز به استراتژی‌های ویژه‌ای دارند که دسترسی به همه گروه‌ها را بهبود بخشند. والدین و کودکان مدرسه‌ای آنها باید بدانند که واکسن HPV را از کجا و چگونه دریافت کنند. برای بهبود سهولت دسترسی، برنامه‌های واکسیناسیون HPV مبتنی بر مدرسه مزایای خود را در افزایش مصرف واکسن و برابری نشان داده‌اند. اگرچه برخی کشورهای با درآمد پایین و متوسط، مانند رواندا، موفق به دستیابی به پوشش بالای واکسن HPV با استفاده از استراتژی مبتنی بر مدرسه شده‌اند، بسیاری از کشورهای با درآمد پایین و متوسط ​​برنامه‌های بهداشت مدرسه‌ای ندارند و ارائه واکسیناسیون HPV در مدارس می‌تواند گران و غیرقابل اجرا باشد. برای مثال، برنامه‌های مدرسه‌ای نیاز به هماهنگی اضافی، منابع برای حمل و نقل کارکنان بهداشتی و هزینه‌های روزانه دارند.

چالش‌های برنامه‌های مدرسه‌ای شامل از دست دادن پیگیری به دلیل مهاجرت خانواده‌ها یا انتقال مدرسه است و استراتژی‌های خلاقانه‌ای برای جبران کودکانی که دوزها را از دست داده‌اند، مورد نیاز است. علاوه بر این، ترکیب واکسیناسیون HPV با سایر خدمات بهداشتی، همانطور که آفریقای جنوبی و رواندا انجام داده‌اند، می‌تواند هزینه‌ها را صرفه‌جویی کرده و دسترسی را بهبود بخشد. یک برنامه واکسن ساده‌تر با دوزهای کمتر، همانطور که اخیراً توسط SAGE توصیه شده است، نیز می‌تواند سهولت دسترسی و واکسیناسیون HPV را بهبود بخشد، به ویژه در کشورهای با درآمد پایین و متوسط.

بیشتر بخوانید:تاثیرات واکسن HPV در کاهش زگیل های تناسلی

4.2. انگیزه

انگیزه شامل نیت، تمایل و تردید افراد برای واکسینه شدن است. اگرچه افراد از زمان معرفی تلقیح مدرن 200 سال پیش در مورد دریافت واکسیناسیون دچار تضاد یا مخالفت بوده‌اند، استفاده از اصطلاح “تردید واکسن” برای توصیف این پدیده نسبتاً جدید و ناگهان همه‌جا حاضر شده است. محبوبیت افزایش یافته این اصطلاح با افزایش چشمگیر تعداد انتشاراتی که از این ساختار استفاده می‌کنند، مشهود است. در حالی که پایگاه ادبیات مربوط به “تردید واکسن” از سال 2010 تا 2021 افزایش یافته است، در ارتباط با همه‌گیری COVID-19 انفجاری رخ داده است. جای تعجب نیست که بیشتر (77٪) از ادبیات منتشر شده در مورد تردید واکسن در سال 2021 بر COVID-19 متمرکز بوده است. درصد انتشارات مربوط به تردید واکسن که به طور خاص بر HPV متمرکز شده‌اند در سال 2014 به اوج خود رسید (20٪) اما در طول دهه گذشته به طور متوسط حدود 9٪ بوده است. تعریف تردید واکسن به عنوان یک حالت انگیزشی با درک غالب قبلی از تردید واکسن به عنوان یک نگرش متضاد است. این تعریف همچنین تردید واکسن را از رفتار واکسن (یعنی مصرف یا تکمیل واکسن) جدا می‌کند و امکان اندازه‌گیری جداگانه این ساختارها را فراهم می‌کند. نیت برای دریافت واکسن HPV به عنوان پیش‌بینی‌کننده مصرف واکسن شناخته شده است، اگرچه تحقیقات دقیق‌تری برای درک بهتر این رابطه در زمینه‌های مختلف مورد نیاز است.

4.3. فرآیندهای اجتماعی

هنجارها و تأثیرات اجتماعی – از جمله خانواده، دوستان، ارائه‌دهنده خدمات بهداشتی و رهبران مذهبی یا اجتماعی – بر انگیزه دریافت واکسن HPV تأثیر می‌گذارند. به طور خاص، توصیه ارائه‌دهنده خدمات بهداشتی به طور مداوم به عنوان یک عامل مهم برای واکسیناسیون HPV شناخته شده است و مداخلات متمرکز بر پزشکان (مانند آموزش و آموزش، بازخورد و/یا پشتیبانی یا هشدارهای الکترونیکی) مصرف واکسن HPV را افزایش می‌دهد. برای مثال، یک مرور سیستماتیک از 59 مطالعه واجد شرایط از ایالات متحده (از 265,083 بیمار) نشان داد که دریافت توصیه ارائه‌دهنده خدمات بهداشتی با آغاز واکسیناسیون HPV همراه بوده است (با نسبت شانس ترکیبی بیش از 10). روابط دیگر در دایره اجتماعی فرد می‌توانند نگرش والدین را هم برای و هم علیه واکسیناسیون تحت تأثیر قرار دهند. رهبران مذهبی و اجتماعی (از جمله رهبران هیئت‌های مدرسه) نیز به نظر می‌رسد نقش مهمی در انگیزه و پذیرش واکسن دارند، اما این روابط نیاز به بررسی بیشتر در زمینه‌های مختلف دارند.

در بسیاری از کشورها، واکسیناسیون HPV داوطلبانه است و رضایت از کودک و/یا والدین کودک بسته به سن کودک و دستورالعمل‌های کشور برای رضایت به واکسن مورد نیاز است. در مقایسه با واکسیناسیون نوزادان یا کودکان خردسال، کودکان مدرسه‌ای بنابراین توانایی مشارکت در تصمیم واکسیناسیون خود را دارند. دیدگاه‌های مطلوب والدین و گفتگو با کودک خود با واکسیناسیون HPV همراه بوده است. با این حال، گزارش‌های کیفی از 262 جفت نوجوان-والدین نشان می‌دهد که هماهنگی بین والدین و نوجوانان در مورد اینکه چه کسی تصمیم به دریافت واکسن HPV گرفته است وجود ندارد. در برخی زمینه‌ها، والدین گزارش می‌دهند که می‌خواهند به شدت در تصمیم‌گیری برای واکسیناسیون کودک خود شرکت کنند. مناسب است که برنامه‌های ایمن‌سازی نیاز به اطلاعات، ترجیحات برای ارتباط و تصمیم‌گیری مشترک بین کودکان، والدین و جوامع را در نظر بگیرند.

با توجه به زمینه اجتماعی گسترده‌تر، برخی تحقیقات تأثیر شبکه‌های اجتماعی آنلاین و رسانه‌ها بر نیت و مصرف واکسن HPV را بررسی کرده‌اند. یک مطالعه نشان داد که دسترسی به وب‌سایت‌های منتقد واکسن به مدت 5 تا 10 دقیقه بر ادراک خطر و نیت واکسیناسیون شرکت‌کنندگان تأثیر گذاشته است. به طور مشابه، در مقایسه با گروه کنترل، یک مطالعه دیگر گزارش کرد که شرکت‌کنندگانی که به محتوای آنلاین با دیدگاه منفی درباره واکسن‌های HPV دسترسی داشتند، واکسن را کمتر ایمن دانستند، نگرش‌های منفی بیشتری داشتند و گزارش دادند که پذیرش واکسن کاهش یافته است.

برخی مطالعات از انفورماتیک بهداشتی برای بررسی تأثیر خواندن اطلاعات منفی در مورد واکسن‌ها به صورت آنلاین با استفاده از داده‌های بزرگ استفاده کرده‌اند. برای مثال، یک مطالعه از بیش از 250,000 توییت مرتبط با واکسن‌های HPV در ایالات متحده (بین سال‌های 2013 و 2015) نشان داد که پوشش واکسن در ایالت‌هایی که در معرض نگرانی‌های ایمنی، اطلاعات نادرست و نظریه‌های توطئه بیشتری قرار داشتند، پایین‌تر بود که نشان می‌دهد که بازنمایی‌های منفی واکسن‌ها در رسانه با واکسیناسیون HPV مرتبط است (چه بازتاب دهنده یا تأثیرگذار). یک مطالعه مبتنی بر جمعیت به تازگی منتشر شده، نتایج مشابهی داشت؛ جایی که دوره‌های گسترده پوشش منفی رسانه‌ای با کاهش چشمگیر واکسیناسیون HPV همراه بود.

معرفی یک کمپین اطلاعاتی ملی (همراه با برنامه جبران) با برخی بازیابی در نرخ‌های واکسیناسیون همراه بود، اما هنوز بسیاری از دختران بزرگتر واکسینه نشده باقی مانده‌اند که ممکن است در غیر این صورت واکسن دریافت کرده باشند. این مطالعات نشان می‌دهند که پاسخ سریع و فعال به مدیریت نگرانی‌های عمومی حیاتی است و ممکن است شامل ردیابی احساسات عمومی و رسانه‌های اجتماعی، داشتن حضور در رسانه‌های اجتماعی، ارائه اطلاعات دقیق و استفاده از روش‌های ارتباطی مبتنی بر شواهد باشد.

4.4. فکر و احساس

عوامل روان‌شناختی – از جمله دانش، ارزش‌ها، نگرش‌ها و باورها – نیز بر انگیزه افراد برای دریافت واکسن HPV تأثیر می‌گذارند. تغییر سیاست‌ها در مورد واکسن‌های HPV (مانند واکسن تزریقی، تعداد دوزهای توصیه شده و گروه‌های هدف برای واکسیناسیون) می‌تواند باعث شود که دانش جمعیتی مداوم درباره واکسن‌های HPV ایجاد نشود. به طور کلی، دانش در مورد بیماری‌های مرتبط با HPV و واکسن HPV اغلب متغیر یا پایین گزارش شده است. با این حال، شواهد در مورد اینکه آیا دانش کم با کاهش پذیرش و مصرف واکسن مرتبط است، متناقض است. این ممکن است به این دلیل باشد که دانش چندوجهی است و جنبه‌های خاصی از دانش واکسن (مانند اینکه واکسن HPV برای مردان توصیه می‌شود) ممکن است برای شروع واکسیناسیون مهم‌تر باشد، در حالی که دیگر شکاف‌های دانش (مانند اینکه واکسن HPV بخشی از یک سری دوز است) ممکن است کمتر مهم باشد زیرا سیستم‌های پشتیبانی سیستماتیک در دسترس هستند (مانند یادآوری‌ها). همچنین ممکن است شواهد متناقض باشد زیرا بسیاری از مطالعات دانش گروه‌های واکسینه شده و واکسینه نشده را مقایسه می‌کنند و مراحل دقیق‌تر تصمیم‌گیری برای واکسن را در نظر نمی‌گیرند.

تحقیقاتی که از مدل فرآیند پذیرش احتیاطی استفاده کرده‌اند تا مراحل مختلف تصمیم‌گیری برای واکسن HPV را شناسایی کنند، رابطه پیچیده‌تری بین دانش و واکسیناسیون نشان داده‌اند. برای مثال، یک مطالعه توسط این نویسنده و همکارانش دانش پایین‌تر واکسن HPV را در والدینی که در مراحل اولیه تصمیم‌گیری بودند (یعنی والدینی که از واکسن HPV بی‌اطلاع یا درگیر نبودند) در مقایسه با والدینی که کودکشان واکسینه شده بود نشان دادند، اما دانش بالاتر واکسن HPV را در والدینی که تصمیم گرفته بودند کودکشان را واکسینه نکنند در مقایسه با والدین واکسینه شده نشان دادند.

دانلود لینک مقاله

کلام آخر

واکسیناسیون HPV به عنوان پتانسیل محقق نشده برای پیشگیری از سرطان‌ها، هزینه‌های مالی و ناراحتی روانی برجسته ای دارد. HPV باعث سرطان دهانه رحم می‌شود و بار قابل توجهی برای کشورهای با درآمد پایین و متوسط دارد، در حالی که سرطان‌های سر و گردن مرتبط با HPV نیز اولویت اصلی و در حال افزایش برای کشورهای با درآمد بالا هستند. چندین واکسن HPV توسعه یافته‌اند که تحقیقات قابل توجهی اثربخشی، ایمنی و مقرون به صرفه بودن آنها را نشان داده‌اند. در حالی که کشورهای با درآمد پایین و متوسط و کشورهای با درآمد بالا نشان داده‌اند که دستیابی به واکسیناسیون بالای HPV امکان‌پذیر است، پوشش جهانی واکسن HPV به طور مداوم به اهداف مورد نیاز نرسیده است و به دلیل اختلالات برنامه‌ها به دلیل همه‌گیری COVID-19 تحت تأثیر قرار گرفته است.

برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در شرکت ماناتک در تماس باشید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Fa En