سبد خرید شما
Fa   En

برای شما

پشتیبانی

تماس با پشتیبانی

شبکه های مجازی

  • اینستاگرام
  • تلگرام
  • ایتا

مهندسی ویروس‌ها برای مقابله با عوامل بیماری‌زا

دانشمندان در حال بررسی استفاده از فاژ‌ها، ویروس‌هایی که باکتری‌ها را آلوده می‌کنند، به عنوان راه‌حل احتمالی برای بحران جهانی مقاومت در برابر میکروب‌ها هستند. این روش می‌تواند راه‌های جدیدی برای مبارزه با عوامل بیماری‌زای کشنده ارائه دهد​​.

در این بخش از تحقیقات ویروس‌شناسی، دانشمندان به مهندسی ویروس‌هایی موسوم به فاژ‌ها می‌پردازند. فاژها ویروس‌هایی هستند که به طور خاص باکتری‌ها را هدف قرار می‌دهند و آنها را آلوده می‌کنند. به جای استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها که می‌توانند منجر به مقاومت میکروبی شوند، فاژها می‌توانند یک روش موثر و اختصاصی برای از بین بردن باکتری‌های خاص باشند.

با توجه به بحران جهانی مقاومت به آنتی‌بیوتیک‌ها، استفاده از فاژها به عنوان یک جایگزین بالقوه مورد توجه است. این فاژها می‌توانند به طور خاص باکتری‌های مقاوم به دارو را هدف قرار دهند و از بین ببرند بدون آنکه به میکروبیوم سالم بدن آسیب برسانند یا منجر به افزایش مقاومت شوند.

بیشتر بخوانید:ارتباط بین باکتری‌ها و بیماری‌های روانی

این رویکرد نه تنها برای مبارزه با عفونت‌های بیمارستانی که مقاومت زیادی به آنتی‌بیوتیک‌های موجود دارند، بلکه همچنین در درمان بیماری‌هایی که ناشی از باکتری‌های خاص هستند مفید است. علاوه بر این، مهندسی فاژها می‌تواند برای توسعه درمان‌های جدید که می‌توانند به صورت اختصاصی به باکتری‌های مشکل‌ساز حمله کنند بدون آنکه تاثیرات منفی بر روی میکروبیوم بدن داشته باشند، استفاده شود.

با پیشرفت‌های اخیر در فناوری ویروس‌شناسی و بیوانفورماتیک، امکان مهندسی و سفارشی‌سازی فاژها برای هدف قرار دادن باکتری‌های مختلف افزایش یافته است. این امکان پذیرش وسیع‌تر این تکنولوژی را در پزشکی و درمان‌های ضدعفونی می‌سازد​​.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Fa En